Przejdź do treści
Powiększ tekst: A A A   wersja dla niedowidzących



Biuletyn informacji publicznej

Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej - edycja 2022

Informuje się, iż z dniem 01.04.2022 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim przystąpił do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022” który finansowany jest ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Nadrzędnym celem Programu: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 jest dążenie do poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych w środowisku domowym.   Program ma też na celu  ograniczenie skutków niepełnosprawności, zachęca do aktywności oraz przeciwdziała wykluczeniu społecznemu  i dyskryminacji społecznej. Program ten jest nastawiony na podnoszenie jakości życia osób niepełnosprawnych, nabywanie umiejętności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, zapewnianie systematycznej pomocy adekwatnej do potrzeb osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie stygmatyzacji, minimalizowanie skutków niepełnosprawności, łamanie barier związanych z niepełnosprawnością. Program ten umożliwia  zaangażowanie osób niepełnosprawnych w  wydarzenia społeczne, kulturalne, rozrywkowe, sportowe i inne.

W Gminie Maków Podhalański  wsparciem objętych zostało 50 osób niepełnosprawnych w  tym: 5 dzieci, 15 osób   z umiarkowanych stopniem niepełnosprawności, oraz 30  osób o stopniu znacznym. Usługi te realizowane są przez 30-stu asystentów  osobistych osoby niepełnosprawnej. Całkowity koszt programu wynosi 1326 051,00 zł.

    ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSRPAWNEJ - EDYCJA 2022

     

     

     

    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim informuje, że realizuje Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022, finansowany ze środków Państwowego Funduszu Celowego w ramach Funduszu Solidarnościowego. Całkowita wartość dofinansowania wynosi 1 326 051,00 zł.

     

    Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” skierowany jest do:

    • dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby  w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego  współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
    • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
      o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenia równoważne do wyżej wymienionych.

     

    Usługi asystenta w szczególności będą polegać na pomocy asystenta w:        

    • wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
    • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
    • załatwianiu spraw urzędowych;
    • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
    • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
    • wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu Ich do lub z placówki oświatowej (wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi).

    Co musisz zrobić, aby przystąpić do Programu?

    1. Zapoznaj się z regulaminem i zakresem świadczenia usług Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2022.
       
    2. Wypełnij dokumenty przystąpienia do Programu.
       
    3. Dołącz kopię orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bądź orzeczenie o niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne do wymienionych) oraz w przypadku dzieci do 16. roku życia orzeczenie o niepełnosprawności.
       
    4. Złóż dokumenty:
    • osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim
      w godz. 7.15 – 15.15,
    • drogą pocztową na adres: ul. Rynek 11, 34-220 Maków Podhalański.

    Więcej informacji pod linkiem:

    https://www.gov.pl/web/rodzina/Program-Asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2022

    UCHWAŁA NR XXXVI.368.2022 z dnia 26 stycznia 2022 r. w sprawie : przystąpienia Gminy Maków Podhalański dot. Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

    MOPS MAKÓW PODHALAŃSKI

    Miejski Ośrodek Pomocy
    Społecznej w Makowie Podhalańskim

    ul. Rynek 11
    34-220 Maków Podhalański

    Telefon: (33) 8771 554
    Fax: (33) 8773 513
    Dni powszednie: 7.15 - 15.15

    Telefon interwencyjny 33 447 28 87

    Telefon czynny jest w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim (od poniedziałku do piątku - godz. 7.15 -15.15) oraz całodobowo w Zespole Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej tel. 33 874 21 01.