Przejdź do treści
Powiększ tekst: A A A   wersja dla niedowidzących



Biuletyn informacji publicznej

SPOTKANIE EDUKACYJNE ORAZ FINAŁ KONKURSU: CZYSTY UMYSŁ, CZYSTE SERCE - NIE DLA UZALEŻNIEŃ

W dniu 25 marca 2025 roku w Makowskim Centrum Kultury odbył się finał konkursu pn.: Czysty umysł, czyste serce – Nie dla uzależnień. Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Makowie Podhalańskim z Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym w Makowie Podhalańskim oraz Komendą Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej początkiem lutego br. ogłosili konkurs dla uczniów klas 4 Zespołu Szkół im. W. Goetla.

 

Zadaniem było nagranie spotu, którego celem było zwrócenie uwagi na poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, jakie niosą ze sobą uzależnienia w tym nowe substancje psychoaktywne, a także środki odurzające. Finał rozpoczęli Pan Burmistrz Miasta Makowa Podhalańskiego Michał Surmiak wraz z Panią Ekspert ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego Karoliną Załega. Tuż po tym uczniowie mieli okazje wysłuchać kilku wystąpień osób, w tym:
Pana Rafała Szopy – trenera i zawodnika kickboxingu -medalistę pucharu Świata i Mistrzostw Świata na temat jego osobistej walki z nałogami. 

Następnie wszyscy mieli okazje zobaczyć przedstawienie pt. „Kolekcjoner” Koła Teatralnego Z.S. W. Goetla połączony z występem muzycznym uczennicy Natalii Słońskiej. Tuż po artystycznej części wystąpiła Pani Karolina Tomzik-studentka politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiając, jak wygląda leczenie substytucyjne z perspektywy pacjenta. Na koniec młodzież miała okazję wysłuchać Panią Judytę Put ze Stowarzyszenia Monar Poradnia Drop in Kraków, która przedstawiła temat redukcji szkód wobec okazjonalnych użytkowników substancji psychoaktywnych.
Dziękujemy Panu Burmistrzowi - Panu Michał Surmiak za objęcie patronatem dzisiejszego wydarzenia. Komendzie Powiatowej w Suchej Beskidzkiej, GKPiRPA za owocną współpracę. Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za zaangażowanie oraz gratulujemy zwycięzcom konkursu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie miała długotrwały wpływ na Wasze przyszłe życie a idea zdrowego i odpowiedzialnego trybu życia pozostanie w Waszych sercach na zawsze.

RAZEM TWORZYMY SPOŁECZNOSĆ WOLNĄ OD UZALEŻNIEŃ!

 

    Przemoc domowa

    Co to jest przemoc ?

    Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania jednej osoby wobec drugiej, która wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powoduje cierpienie i szkody.

     

    O przemocy mówimy wówczas, gdy zostaną spełnione cztery warunki:

     

    1. Jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania.

    Zachowania przemocowe służą w uzyskaniu różnych rzeczy, np. posłuszeństwa – ktoś sądzi, że wie, co jest dobre dla drugiej osoby lub daje sobie prawo do decydowania w jej imieniu. Jest przy tym „święcie” przekonany, że ta druga osoba powinna mu się „bezwzględnie” podporządkować i zaspokoić jego „jedynie słuszne” życzenia. Mając, w swoim pojęciu, najlepsze intencje, chce spowodować, by było tak, jak on chce. Nieważne jest tu stanowisko drugiej osoby, jej zdanie, chęci i potrzeby – ma być tak, jak on sobie życzy i „to już”, „natychmiast”, „bez dyskusji”.

    2. Jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą.

    Jest silniejsza fizycznie, psychicznie, materialnie, zawodowo, społecznie i w wymiarze tej przewagi oddziałuje na osobę słabszą po to, by zmusić ją do podporządkowania się swoim życzeniom.

    3. Działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej.

    Jedna osoba daje sobie prawo, by drugą uderzyć, obrazić, skrytykować, zabrać coś, nie dać, ukarać. Nie liczy się z jej potrzebami, życzeniami, protestami, uczuciami. Traktuje daną osobę jak przedmiot – pozbawiony praw.

    4. W wyniku powyższej sekwencji zdarzeń osoba, wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia oraz szkód fizycznych i psychicznych.

    Szkody mogą być wymierne albo nie, widoczne lub niedostrzegalne, natychmiastowe lub odroczone w czasie.

    Stanowiska pracy realizujące zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej:

    Agnieszka Krzak-Owsianka
    Pracownik socjalny - Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego

    Agnieszka Antolak
    Asystent rodziny - Z-ca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego

    33 877 15 54 w. 23


     

    MOPS MAKÓW PODHALAŃSKI

    Miejski Ośrodek Pomocy
    Społecznej w Makowie Podhalańskim

    ul. Rynek 11
    34-220 Maków Podhalański

    Telefon: (33) 8771 554
    Fax: (33) 8773 513
    Dni powszednie: 7.15 - 15.15

    Telefon interwencyjny 33 447 28 87

    Telefon czynny jest w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim (od poniedziałku do piątku - godz. 7.15 -15.15) oraz całodobowo w Zespole Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej tel. 33 874 21 01.